Magyar Pénztárszövetség
A pénztárakról Aktualitások Hírlevelek Fórum Keresés Munkatársak E-mail Főlapra Angol oldalak
Az alábbi füzetek ismeretetőit olvashatja ezen az oldalon:
  1. Alvászavar
  2. Egészséges életmód
  3. Rendszeres testmozgás
  4. Egészséges táplálkozás
  5. Asszertívitás
  6. Szorongás

Alvászavar

Képzeljük el, hogy egy fárasztó nap után, megvacsorázunk, megfürdünk, bedőlünk a tiszta, puha ágyba és édes álomba szenderülünk. Ez nagyon szép, egy kis luxus, de most képzeljük el azt, hogy nem szenderülünk édes álomba egy fárasztó nap után. Nem és nem. Sajnos sokaknak ezt nem elképzelni, hanem átélni kell.
Sára egy étteremben dolgozik felszolgálóként. Mosolyogva járkál fel-alá, kedveskedik a vendégeknek, de ez csak a látszat, a sok púder eltakarja karikás szemeit. Munka közben állandóan kislányára gondol, aki sosem csinálja meg a leckét és a fárasztó munka után nem tud vele eleget foglalkozni, a férje, akitől öt éve elvált nem fizeti rendesen a tartásdíjat. Megbotlik és leejti a teli tálcát a földre. Kolléganője odasiet, hogy segítsen neki:
- Rosszul nézel ki, fáradt vagy? -kérdezi.
- Már évek óta rosszul alszom. Tegnap este, reggelig forgolódtam az ágyban.
Ferit meglátogatta az édesanyja vasárnap délután. Feri a TV előtt ült és teljesen ki volt merülve. Édesanyja aggódva megkérdezte:
- Mi van veled Ferikém?
- Semmi különös csak mostanában rosszul alszom. -válaszolta.
- Biztos későn fekszel és nézed azt a sok borzalmat a TV-ben.
- Jaj anyuka, nem ezért. Nem tudom, hogy miért nem tudok aludni. Már mindent megpróbáltam, forró fürdőt, megszámoltam a szoba sarkait, elmentem futni. A legrosszabb az, hogy nappal fáradt vagyok, és nem tudok koncentrálni, ezért egész nap vedelem a kávét.
Az orvos véleménye:
Az alvászavaroknak különböző fokozatai vannak. Vannak súlyosabb esetek, akiknek majdnem mindennap meg kell küzdenie ezzel a problémával és vannak, akiknél csak időszakosan jelentkeznek a tünetek. Sokan nem foglalkoznak az alvással kapcsolatos problémákkal, pedig nagyon súlyos következményei lehetnek.
SOTE Magatartástudományi Intézet reprezentatív felmérései alapján kiderült, hogy a 16 évnél idősebb magyar férfiak 25% -a, a nők 33% -a nehezen alszik el. Reggel fáradtan ébred a nők 62% -a, a férfiak 53%-a.
Testi betegségek is okozhatnak alvászavart, de gyakran lelki oka van. A stressz, a szorongás, a kiszolgáltatottság, a magatehetetlenség sokszor nem hagy minket rendesen aludni. Az alkohol, a gyógyszer és a drogfogyasztás is okozhat alvászavarokat.
Milyen típusú alvászavarok vannak?
- különféle inszomniák - alvásképtelenség, nem kielégítő minőségi és mennyiségi alvás
- alvási apnoe - alvás alatti légzészavar - fő tünete a horkolás és a nappali álmosság
- alvás alatti periodikus végtagmozgás
- alvás-ébrenléti ciklus zavarai, pl. váltott műszakban, időzóna-átlépés miatt
- hiperszomniák - túlzott nappali aluszékonyság
- paraszomniák - alvajárás, rémálmok
Ha nem alszunk eleget vagy rossz minőségű az alvásunk, akkor nappal fáradtak vagyunk, és ez jelentősen csökkenti a fizikai és a szellemi teljesítményünket. Az Egyesült Államokban végzett felmérések szerint a közlekedési baleseteket gyakran, olyan emberek okozzák, akik alvászavarban szenvednek. Továbbá az álmatlansághoz társuló rossz közérzet lelki és testi megbetegedésekhez vezethet. A depresszióért, szorongásos betegségekért, szív és érrendszeri megbetegedésekért sokszor a rossz éjszakáinkat okolhatjuk.
Az étteremben Sára és kolléganője poharakat törölgetnek. Sárát megkérdezi kolléganője:
- Miért nem szedsz valami altatatót?
- Egy ideig szedtem, de nem használt semmit. Egy időben sokszor elszédültem, ezért abbahagytam a szedését
- Orvosnál voltál?
- Egyszer elmentem, ő írta fel az altatót, minek menjek még egyszer.
- Egy időben én is csak pár órát tudtam aludni, de egy ismerős orvos megnyugtatott, mert azt mondta, hogyha reggel frissen ébredek, akkor nincs baj, hiszen mindenkinek más az alvásigénye. Te reggel is fáradtnak érzed magad?
- Mi az, jó hogy! Nemcsak reggel, hanem egész nap.
Az orvos folytatja:
- Először megvizsgáljuk a beteget és felderítjük az alvászavar okát, és ennek megfelelően javasolunk terápiát. Az alvászavarok terápiája nem csak gyógyszeres kezelésből áll, hanem gyakran életmódbeli és felfogásbeli változtatásra van szükség. Vannak olyan pszichoterápiás módszerek, amelyek az alvászavarok kezelésében is alkalmazhatóak. Ilyenek a relaxációs gyakorlatok, stresszcsökkentő tréningek, viselkedés terápiák.
Az emberek azért nem veszik komolyan, ha kimaradnak az éjszakáik, mert azt hiszik, hogy ez a természetes, pedig a szervezetünk rosszul tűri, ha elhanyagoljuk alvásigényét.
Feri ül az íróasztalánál, cigarettázik és ki sem látszik a sok munkából, közben nagyokat ásít. Csöng a telefon. Felveszi.
- Szerbusz Ferikém, anya vagyok. Az Évike adott egy könyvet, amiben olyan gyakorlatokat írnak le, ami segít elaludni.
- Ki az az Évike?
- Tudod a szomszédasszony. Felolvasom, jó?
- Olvasd, de gyorsan, mert ki sem látszom a sok munkából.
- Akkor olvasom. Figyelsz?
- Igen anya, figyelek.
- "Vannak módszerek, amik segíthetik az alvászavarok elmulasztását, ha ezek nem hatásosak, forduljunk szakemberhez.
Javasolt a rendszeres torna és lefekvés előtt igyunk egy pohár tejet. Gyógyszerésszel nézze át az összes gyógyszert, amit szedni szokott, vajon van-e közötte olyan, ami alvászavart okozhat.
Próbálja ki két héten keresztül az alábbi hat lépésből álló gyakorlatot:
1. Az ágyat alvásra használja és ott ne egyen, ne nézzen TV-t, és ne olvasson.
2. Csak alvásidőben aludjon! Ne szunyókáljon napközben! A szunyókálás egyébként jó dolog, ha valakinek nincsenek alvászavarai.
3. Ne ragaszkodjék a lefekvési időhöz! Feküdjön le, ha elálmosodik!
4. Ha 15 percnél hosszabb ideig fekszik álmatlanul, keljen fel és hagyja el a szobát.
5. Amíg nem jön el a felkelés ideje, ismételgesse a 3. és a 4. lépést!
6. Minden nap azonos időben keljen fel, nem törődve azzal, hogy fáradt-e vagy sem!
A szorongás is kiválthatja az álmatlanságot, ez esetben ismerje fel és fogadja el, hogy bizonyos félelmek vagy szituációk szorongást okozhatnak. Mondja magának: Jól van, most már látom a problémát, tudom, mivel kell megbirkóznom!
Kényeztesse magát:
- Vannak gyakorlatok, amelyek csökkentik a feszültséget, ilyen a masszírozás
- Relaxáljon!
- Pihenjen!
- Kerülje az alkoholt, kávét, kólát és a cigarettát! Ezek fokozzák a szorongást!
Foglalja el az agyát:
- Csináljon valamilyen kellemes dolgot, mint egy vígjáték megtekintése, vagy kirándulás!
- Csináljon napi munkatervet! A túl sok vagy túl kevés a tennivaló egyaránt fokozza a szorongást!
- Jegyezze fel a problémáit és beszéljen róla egyik barátjának! A problémák megbeszélése másokkal néha csökkenti a stresszt.
- Segítsen másokon! Az egyedüllét rosszabb színben tünteti fel dolgokat, mint amilyenek a valóságban." Na hogy tetszik?
- Nem tudom. Majd kipróbálom.
- Kérlek fiam, tényleg csinálj magaddal valamit, borzasztóan nézel ki.
Az Egészségpénztárak kiegészítik a társadalombiztosítás szolgáltatásait. Felmérik a tagok egészségi állapotát és mindenkinek személyre szabott terápiákat ajánlanak, ezek lehetnek különböző tréningek vagy életmódjavaslatok. Lehetőséget teremtenek arra, hogy például a sokak számára kifizethetetlen edzéseken, terápiákon vagy gyógyüdüléseken a tagdíjfizetés árán részt vehessenek. Sokszor nem a dolgozó, hanem a munkáltató fizeti a beosztottja tagdíját, mert az Egészségpénztárba való belépés adókedvezménnyel jár.

Egészséges életmód


Ha megkérdezzük az utcán az embereket, hogy kinek az egészségéért aggódnak, valószínűleg ilyeneket válaszolnak:
- Aggódom az édesanyámért, mert elkezdett öregedni és egyre több problémája van.
- Aggódom a fiamért, mert rengeteget dohányzik és kimaradozik éjszakára.
- Aggódom a most született kisbabámért, nehogy később találjanak nála valami rendellenességet.
- Aggódom a barátnőmért, mert elkezdett fogamzásgátlót szedni és egy hete rosszul van.
- Aggódom a barátomért, mert összetörte magát.
stb.
Ha azt is megkérdezzük, hogy hogyan oldanák meg ezt a problémát, ilyeneket válaszolnak:
- Szeretném, ha elmenne orvoshoz, de ő azt mondja, hogy nincs ideje.
- Az orvos azt mondta, hogy ez nem betegség és el fog múlni.
- Igyekszem kímélni őt és segítek neki, amiben tudok.
- Csinálok neki teákat, agykontrolozom, veszek neki valami gyógyszert.
stb.
Az utcán sétáló embereket nézve, látszik, hogy sokak arca gondterhelt, mindig sietnek, vagy éppen magukba zárkózva tétlenül sétálgatnak.
Európában Magyarországon szinte a legalacsonyabb a születéskor várható átlagéletkor. Tehát nem csoda, hogy aggódunk szeretteink egészségéért. A nyugati országokban fennálló javuló tendenciát a betegség megelőző programokkal sikerült elérni. A megelőzés leghatékonyabb két módja a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás.

Rendszeres testmozgás


Milyen kifogások vannak arra, hogy valaki elhanyagolja a testét?
- Egész nap dolgozom, nincs időm sportolni.
Az emberekben az a tévhit él, hogy a kikapcsolódás azt jelenti, hogy leülünk a TV elé vagy elmegyünk szórakozni a barátainkkal. Pedig ha valaki csak egyszer kipróbálja, hogy az esti film helyett sétál egyet a környéken, rögtön érzi, hogy sokkal jobban ellazult, mint TV nézés közben. Mindenki könnyen megtalálhatja a testmozgásnak azt a módját, ami őt legjobban szórakoztatja. Van, aki teljesíteni szeret, megmászni egy hegyet, vagy meghódítani egy barlangot, van, aki a könnyű esti sétát választja, de a reggeli kocogás után hideg vízzel lezuhanyozni sem egy utolsó dolog.
A nincs időnk azért sem igazi kifogás, mert ha elhanyagoljuk a testünket, könnyebben leszünk betegek és sokkal több időt és pénzt kell költenünk a gyógyulásunkra, mintha azt napi húsz perc sétával megelőztük volna. Arról nem is beszélve, hogy senki sem szeretne magának állandó fájdalmakkal és problémákkal teli öregkort, ezt megelőzni csak úgy lehet, ha az ember rendszeresen edzi a testét. Azok az emberek, akik feláldozzák magukat másokért, és azt mondják, hogy azért nem foglalkoznak saját magukkal, mert fontosabb számukra a család vagy mások egészsége, elfelejtik, hogyha elhanyagolják önmagukat és betegek lesznek, a környezetüknek kell majd feláldoznia magát az ő ápolásukra.
- Nincs pénzem arra, hogy uszodába vagy teniszezni járjak.
Egyes sportok valóban pénzigényesek, de a torna, kocogás, séta vagy kirándulás nem kerül pénzbe és ugyanazt a hatást lehet vele elérni.
- A feleségem néha nyaggat, hogy dolgozzam le a pocakomat, de az igazat megvallva, én lusta vagyok.
A lustaság, kimerültség és az unalom könnyen eluralkodik az embereken. Mindenki tudja, hogy milyen nehéz kimászni az ilyen kedélyállapotból. A legegyszerűbb megoldás ilyenkor kivánszorogni a cipősszekrényhez, magunkra cibálni a tornacipőt, kinyitni a bejárati ajtót és mozgatni kezdeni a lábunkat. Amikor frissen hazaérkezünk a kocogásból, már nem érezzünk magunkat kedvetlennek.
Ez nem azt jelenti, hogy zavarjuk ki a nagypapát kocogni, a sport lehet veszélyes is, mert nem minden embernek ugyanakkora a terhelhetősége. Az edzések előtt érdemes kikérni az orvos tanácsát, és edzés közben megmérni a pulzusunkat. Ha sport közben hirtelen erős szédülést érzünk vagy valamilyen koordinációs zavart, esetleg féloldali végtaggyengeséget, azonnal forduljunk orvoshoz.
Tanácsok az edzésekhez:
- Ne erőltesse hirtelen meg magát, hanem fokozatosan melegítsen be, és a végén vezesse le a mozgását.
- Étkezés után kb. 2 óráig ne eddzen.
- Mérje meg néha a pulzusát, negyven év felett tartson beszédpróbát, ami azt jelenti, hogyha a mozgás közben nem tud folyamatosan beszélni, az intenzitás túl magas.
A mozgás közben mért szívverés egy perc alatti átlaga koronként:
20 - 30 éves korig 110 - 160
30 - 40 éves korig 110 - 150
40 - 50 éves korig 110 - 140
50 - 60 éves korig 90 - 140
60 - 70 éves korig 90 - 120
- Hogyha valamiért abbahagyta a mozgást, alacsonyabb intenzitással kezdje újra.
- Ne erőltetesse túl magát.

Egészséges táplálkozás


Az erősen elhízott emberek igen nehéz helyzetben vannak, túlsúlyuk nagymértékben növeli a magas vérnyomás kialakulásának esélyét, ezzel arányosan pedig növekszik az agyvérzés és a koszorúér-betegségek rizikója. A rendszeres étkezés és a vitamindús, diétás táplálkozás mindenkinek megkönnyítheti az életét.
Az egészségpénztárak célja, hogy a társadalombiztosítás szolgáltatásait kiegészítse, evvel megelőzve a betegségek kialakulását. Tagjai szűrésen vesznek részt, ahol megállapítják, hogy milyen problémánk vannak, és ennek megfelelően ajánlanak terápiát. Olyan szolgáltatásokhoz segítik hozzá a tagokat, amelyek egyébként nagyon sok pénzbe kerülnének, ilyen többek között a teniszpályák használata, gyógyüdülések vagy relaxációs tréningek.

Asszertívitás


Az ember sokszor egyedül marad a véleményével vagy a problémájával. Ilyenkor nagyon nehéz döntés előtt áll vagy alkalmazkodik, vagy harcba száll az igazáért. Jobb esetben ezek a konfliktusok valahogy megoldódnak, hiszen mindenkinek vannak érzékenyebb és nyitottabb pillanatai, amikor képes megérteni a házastárs, gyerek vagy munkatárs másságát.
Rosszabb esetben és ez sem ritka, ezek a problémák végtelenek lesznek, vagy úgy, hogy újra és újra előkerülnek és ennek ellenére nem változik semmi, vagy a következménye lesz állandó.
Éva titkárnő egy kis ingatlanközvetítő irodában. Ül az asztalnál és gépel, majd ránéz az órájára és telefonál:
- Szia kicsim, anya vagyok, minden rendben van otthon?
- Igen - válaszolja a tizenkét éves kislánya - Kaptam egy ötöst az iskolában.
- Nagyon ügyes vagy, és miből?
- Matekból.
- Marci mit csinál?
- Elment biciklizni.
Kinyílik az ajtó és Éva főnöke egy ügyfelétől nyájasan búcsúzkodik.
- Szia kicsim le kell raknom a telefont, mert még nagyon sokat kell dolgoznom. Hétre otthon leszek. Legyetek jók.
- Szia anyu. - búcsúzik el a kislány. Éva leteszi a telefont, és a főnökére néz.
- Drága Éva - mondja főnök - remélem, van ideje telefonálgatni. Feladta a hirdetéseket, legépelte a jelentésemet? - Éva szóhoz sem tud jutni, a főnök ordítva folytatja - Tudja kedves Éva, ez az ügyfél nagyon fontos üzletet ajánlott, de valószínűleg most azt gondolja, hogy valami tere-fere klubban volt. Az egész iroda tönkremehet a maga linksége miatt. Kérem a kávém! - üvölti és bevágja maga mögött az ajtót. Éva feláll szó nélkül felteszi a kávét és elkezd gépelni.
Otthon is ugyanez van - gondolja Éva - a férjem féltékenykedik, a gyerekek verekednek. - Résnyire nyílik a másik ajtó, bekukkant rajta Csilla, az iroda egyik alkalmazottja:
- Balhézik? -kérdezi suttogva.
- Nem, nincs semmi baj. - válaszolja Éva. Csilla csodálkozó arcot vág, aztán visszacsukja az ajtót.
-Egész életemben szelíd és csendes lány voltam.- magyarázkodik Éva önmagának - Kerültem a konfliktusokat, és nem vagyok nagyravágyó. Elvégeztem a szakközépiskolát és megházasodtam. Találtam magamnak egy rendes állást és született két gyönyörű gyermekem. Pár éve változott meg minden.- próbálja vigasztalni önmagát - egyre kevesebb a pénz a férjem hol veszekszik, hol meg nem jön haza. Mi lenne a megoldás? Ha beszélnék erről valakinek, az olyan lenne, mintha feljelenteném a saját családomat, munkatársaimat. A fenébe, megint elkezdett fájni a fejem.
Ha valaki meghallgatná Éva történetét, rögtön az jutna az eszébe, hogy milyen gyenge ez a nő, miért nem áll a sarkára, pedig az sem jó, ha valaki mindig a maga feje után megy. Talán jobban csinálja Éva főnöke, Sándor, aki mindig kimondja, amit gondol. Nem tűri az igazságtalanságot. Úgy érzi, hogy egy hangya az oroszlánok között és hiába küzd apró fullánkjaival, a vadállatok mindig eltapossák. Az iskolát ott kellett hagynia, mert nem volt hajlandó fejet hajtani a tanárok hatalma előtt.
Amikor munkát keresett, jó képességei miatt hamar el tudott helyezkedni, de neki egyik sem felelt meg. Általában a munkatársai mentek az agyára vagy a fizetséget kevesellte. Végül hosszú harc után létrehozta ezt a vállalkozást. Azonban rossz stílusával, hirtelen haragjával nagyon sokat ártott már magának, sokszor ezen múlott, hogy nem sikerült előnyös üzleteket kötnie. Örök vesztesnek érzi magát, és gyomorfekély is kínozza.
Az orvos mondja:
- Rossz életkörülmények, szélsőséges családképek, tanult viselkedésformák, nem megfelelő konfliktusmegoldó képességek tragédiákhoz és betegségekhez vezethetnek. Nem az a lényeg, hogy kinek van igaza, hiszen a legtöbb esetben mindenki tud olyan magyarázatot adni a cselekedetére, hogy úgy érezzük, neki van igaza. Mindenki sajátmaga felelős azért, ha nem tudja megfelelően kezelni a problémáját, még akkor is, ha úgy érezzük, hogy a velünk szemben álló fél egy megveszekedett ördög. Ha tényleg ördög, akkor azért vagyunk felelősek, mert nem segítünk neki abban, hogy megváltozzék, de azon sem kell meglepődni, ha az ördögünkről kiderül, hogy ugyanolyan jóindulatú, kedves ember, mint mi magunk.
A hatékony viselkedés (idegen szóval asszertívitás) olyan képesség, melynek birtokában úgy vagyunk képesek igényeinket kielégíteni, és céljainkat elérni, hogy azzal nem sértjük mások érdekeit. Sokszor viselkedésünk azért nem hatékony, mert nem vagyunk tisztában saját jogainkkal, képességeinkkel és olyan gondolatok fogalmazódnak meg bennünk, amelyek visszatartanak bizonyos cselekvésektől.
Ahhoz, hogy viselkedésünket jól szervezzük és a lehető leghatékonyabbak legyünk, pontosan kell felmérnünk saját képességeinket és lehetőségeinket. Meg kell szabadulnunk irracionális félelmeinktől, amelyek sokszor a hatékony viselkedést akadályozó gondolatokban nyilvánulnak meg.(pld. úgysem fog sikerülni, azért is igazam van stb.)
A gondolkodási hibák olyan közös gyökerű folyamatokból adódnak, mint pld. a hibás tanulás, nem megfelelő következtetések levonása önkényesen gyűjtött és feldolgozott információk. Olyan élmények érnek minket, amelyek hatására hamis vagy túl merev képet alakítunk ki a körülöttünk lévő világról.
Például egyszer becsapott minket egy olyan ember, akiben megbíztunk, és úgy érezzük, hogy senkiben sem lehet megbízni többé. Sándor önkényes következtetéseket von le, amelyek azt alátámasztó bizonyítékok nélkül jöttek létre. Gondolkodási hibának számit az úgynevezett szelektív absztrakció, ami azt jelenti, hogy egy helyzetet egyetlen kiragadott részlet alapján értelmezünk, az egyéb részleteket tagadva. Ilyen például, ha Sándort ezentúl gonosz embernek tartjuk, mert egyszer azt láttuk, hogy ráüvöltött Évára. Ehhez hasonló probléma a túláltalánosítás, egyetlen vagy egy-két rossz élmény alapján az összes hasonló helyzet rosszként értelmezzük. Sok konfliktust okozhat a személyesítés vagy perszonalizáció, ha egy külső dolgot magamra vonatkoztatok megfelelő bizonyíték nélkül. Ilyen például, ha látunk a buszon egy csúnya embert és onnantól magunkat is rondának érezzük. A legtöbb gondot a minden vagy semmi, avagy fekete és fehér gondolkodás, amikor a dolgokat csak végleteiben vagy nagyon jónak, vagy nagyon rossznak értékeljük, köztes értelmezést nem tartunk helyesnek.
A testi és lelki problémák között nagyon szoros az összefüggés, aki rendben tudja tartani a rakoncátlan gondolatait és érzelmeit, annak a szervezete is könnyebben megküzd a kórokozókkal, bacilusokkal szemben. Persze ez fordítva is igaz. Ha kiegyensúlyozott egészséges életet élünk, könnyebben leszünk úrrá lelki problémáinkon.
Nézzünk meg egy terápiát, ami segít úrrá lenni a megoldhatatlannak tűnő konfliktusainkon. Ezeken a terápiákon, nemcsak a problémás emberek vesznek részt, hanem segít a menedzserek, ügynökök és élsportolók felkészítésében is.
A csoportfoglalkozások lehetőséget nyújtanak arra, hogy a résztvevők felkészüljenek saját speciális problémáik megoldására.
A tréning 12, egyenként két órás összejövetelből áll, általában két csoportvezetővel, heti egy vagy két alkalommal. A csoport 10-14 résztvevőből áll.
Módszerek:
Információnyújtás, beszélgetés, szerepjátékok.
Sajnos nem elég a hatékony viselkedés "szabályait" megtanulni, bemagolni, ugyanis az újabb konfliktushelyzetben ösztönösen a régi beidegződött módszerek szerint fogunk cselekedni. Ezért jobban járunk, ha egy tréning folyamán begyakoroljuk ezeket a viselkedési szabályokat.
Az Egészségpénztárak felmérik a belépő tagok lelki és fizikai állapotát, és ennek megfelelően ajánlanak nekik tréningeket, programokat. A konfliktusmegoldó tréning egy példa a sok közül.

Szorongás


A férj ül a karosszékben gondterhelt arccal, a feleség bemegy a szobába.
- Mondd mi a bajod! Olyan feszültnek látszol.
- Semmi. Csak fáradt vagyok. -válaszolja a férj.
- Keveset aludtál?
- Többször is felébredtem éjszaka. Néha szorítást érzek a gyomromban.
- Elmentél az orvoshoz?
- Igen.
- És mit mondott?
- Azt, hogy nincs gyomorbetegségem...
- Ma is fájt a fejed?
- Most éppen nem fáj, de napközben néha belémnyilalt.
- Szerinted mégis mi a bajod?
- Nem tudom.
Az orvos mondja:
- Sokszor azért alakulnak ki ezek a betegségek, mert szorongunk. A félelem az ember természetes reakciója a problémákkal szemben. Vannak olyan helyzetek, amikor a félelem nagyobb teljesítményre sarkall bennünket. Ilyen például a lámpaláz, vagy a vizsgadrukk. Ha azonban a félelmeink állandósulnak, s lassan már a félelem tárgyát sem tudjuk megnevezni, szorongóvá válunk. Menekülni kezdünk magunk elől és a szorongás csak egyre mélyebbre ássa magát bennünk. A szorongás sok testi és lelki tünettel jár együtt, ilyen például az, hogy hevesen dobog a szívünk, verítékezünk, remegünk, vagy mindent rossznak látunk magunk körül.
A legújabb kutatások szerint a szorongás és lehetséges következménye a depresszió, ami nemcsak lelki teher, hanem súlyos kockázatot jelent a magasvérnyomás-betegség és a szívkoszorúér-elmeszesedés kialakulásában és daganatos, fertőző betegségek rosszabbodásában. Ez a kockázat csökkenthető. Nyugat-Európában az emberek nagy gondot fordítanak a testi, lelki, magatartásbeli kockázatok csökkentésére. Aki szorong hajlamos arra, hogy az események kimenetelét a várhatónál sokkal rosszabbra becsülje, fél, ideges. És ha a szorongás egyszer elkezdődik, a tünetek tovább rontják a helyzetet.
Egy idős asszony áll kapu előtt és magyarázza a szomszédasszonynak:
- Megvette valaki mellettünk ezt az üres telket és építkezni fog rajta. Képzeld el, mi lesz, ha garázda kábítószeresek vagy bűnözők költöznek ide. Egyedül ki sem engedhetem majd az unokámat az utcára.
Az orvos mondja:
- Van, aki előre fél valamitől, ami még be sem következett, talán soha be sem fog következni. Ez egy olyan önrontó kör, amiből nagyon nehéz kimászni, hiszen a félelmek egyre csak fokozódnak. Egyes szorongó emberek félelmének van némi alapja, de a reális félelem jelentőségéhez képest aránytalanul sok időt és energiát fordít a problémára.
Egy diáklány meséli a barátnőjének:
- Ott ültem az órán, és a tanár megkérdezte a véleményemet és én nem válaszoltam. Pedig annyi mindent gondoltam. Olyan idegesítő, biztos teljesen hülyének fog nézni ezek után.
Az orvos mondja:
- A szorongás jóval az azt kiváltó esemény után is fennáll, vagyis tartóssá válik. Az önrontó kört a szorongást kiváltó szituáció állandó felidézése tartja fenn. A szorongás sokszor menekülésre késztet minket, például nem merünk elmenni vizsgázni, azonban a menekülés általában nem oldja meg a problémákat.
A férj ül a székben, a feleség rászól, hogy már megint széthagyja a holmiját a szobában.
- Pont olyan vagy, mint a főnököm. Csak azt keresed, hol köthetsz belém.
- Nem akartalak megbántani, csak szeretném, ha nem úgy nézne ki a lakás, mint egy disznóól. - válaszol a feleség. - Mi bajod van?
- Gyakran szorongok. Néha egészen egyszerű helyzetekben sem tudok dönteni. Úgy érzem, mindenki ellenséges velem, de már ahhoz sincs erőm, hogy szembeszálljak velük.
- Lehet, hogy rosszul látod őket...
- Ugyan már! Az emberek önzők és csak azt nézik, hogyan használhatják ki a másikat.
Az orvos mondja:
- Amikor valaki szorong, hajlamos arra, hogy mindenben a rosszat, mindenkiben az ellenséget lássa. Ha a szorongások annyira eluralkodnak rajtunk, hogy jelentősen befolyásolják munkaképességeinket, emberi kapcsolatainkat és magánéletünket, szorongásos zavarról beszélünk. A szorongásos zavarok általában már kezelést igénylő állapotok, kezelés nélkül súlyosabb problémákhoz vezethetnek. A depresszióhoz, alkoholizmushoz vagy kábítószerekhez.
Szorongás-csökkentő tanfolyamon részt venni vagy eljátszani.
A terapeuta mondja:
Ezek csoportos terápiák. A szorongás leküzdéséhez két, könnyen megtanulható út vezet. Az egyik módszer segítségével megtanulhatjuk gondolkodásunkat állandóan ellenőrizni és így a szorongásos gondolatokat jelentőségüknek megfelelően értékelni. Megtanulhatjuk kordában tartani azokat a gondolkodási és viselkedésmintákat, amelyek ronthatják a teljesítményünket egy szorongásos vagy stressz helyzetben. Az ülések során pszichológussal közösen elemezzük az általunk fontosnak tartott problémahelyzeteket, és közösen megvizsgáljuk, hogyan lehet ezekben a helyzetekben megküzdeni a szorongással. A terápia számunkra fontosnak tartott aktuális problémák feldolgozását jelenti. A hangsúly azon van, hogy megértsük saját szorongásos folyamatainkat, képessé váljunk felismerni ezeknek nem teljesen nyilvánvaló részleteit azért, hogy ezeket az adott helyzetekben hatékonyabb viselkedésre és gondolkodásra tudjuk cserélni.
A másik módszer segítségével a szorongások szintjét csökkenthetjük. Ez a tudatos ellazulás képességének megszerzése. Ezek a relaxációs tanfolyamok 12 egy órás ülésből állnak. A relaxációs gyakorlatok célja az, hogy segítsenek átélni a teljes ellazulás élményét. Az ellazulást úgy érhetjük el, hogy bizonyos izomcsoportokat tervszerűen feszítünk, majd ellazítunk és kialakítunk egy bizonyos légzésritmust, amelynek lényege a hosszú kilégzés. Az izmok ellazítását követően szorongó gondolatainkról is eltereljük a figyelmünket azáltal, hogy egyszerű képpel, hanggal töltjük meg gondolatvilágunkat. Ezek a szorongás-csökkentő gyakorlatok könnyen elsajátíthatóak, tehát a terápia elvégzése után egyedül alkalmazhassuk.
Az Egészségpénztárak felmérik a belépő tagok lelki és fizikai állapotát, és ennek megfelelően ajánlanak nekik tréningeket, programokat, többek között ezeket a szorongás-csökkentő, relaxációs tréningeket.
Skrabski Fruzsina


Vissza
     
Design: Gabor Szendi 2002